Ważne pytania do branży gadżetów reklamowych.

Aktualizacja: 11 wrz 2020Podejście marketerów w kwestii produktów reklamowych często można określić jako bezrefleksyjne, a ich działania za szablonowe czy schematyczne. Przeprowadzane badanie potrzeb klienta nie raz bywa bardzo powierzchowne i jedynie pozorne, ponieważ decyzje zakupowe podejmowane są w myśl zasady “zawsze takie zamawiamy”. Warto jednak dołożyć wszelkich starań aby gadżet był jak najbardziej dopasowany do zapotrzebowania klienta - to warunek konieczny na drodze do uzyskania satysfakcji.


Istotność badania rynku.

Rynek artykułów promocyjnych w Polsce stanowi ponad kilkaset firm, każda z nich do zaproponowania ma szeroki wachlarz produktów, często liczący nawet kilka tysięcy rozmaitych materiałów reklamowych. Charakter jaki przyjmuje działalność może być różny, na rynku gadżetów promocyjnych aktywni są importerzy, producenci czy pośrednicy wyspecjalizowani w tej dziedzinie. Spokrewnioną grupą są również wszelkiego rodzaju agencje reklamowe, eventowe i marketingowe - chociaż nie posiadają w swojej ofercie upominków, często doradzają w tej kwestii, pomagając swojemu klientowi wybrać optymalne rozwiązanie. Badania w obszarze kampanii społeczno-ekonomicznych pokazują, że nawet pozornie proste pytania są niezwykle istotne w budowaniu relacji z partnerami biznesowymi. Dlatego nawet kiedy klient zgłasza chęć zakupu konkretnego gadżetu, warto poświęcić czas na badanie potrzeb i dobranie opcji spełniającej oczekiwania.

Wyniki wyszukiwania.

Wpisując w wyszukiwarkę “Google” frazę “produkty reklamowe”, pojawi się 84 mln propozycji, w przypadku hasła “gadżety reklamowe” jest to 24 mln pozycji, z kolei “upominki reklamowe” - 1,4 mln wyników wyszukiwania.

Pokazuje to, przed jak trudnym wyborem stoi potencjalny kontrahent, zważając również na fakt, że wiele firm oferuje identyczne lub bardzo podobne, o wątpliwej jakości, produkty sprowadzane z Chin. Warto, zatem zastosować się do kilku zasad, które sprawią, że klient kolejny raz skorzysta z Twoich usług, zamiast przeglądać oferty konkurencji.

1. Koncentracja na efekcie.

Na początek dobrze zastanowić się jaki cel chcesz osiągnąć za pomocą kampanii z wykorzystaniem gadżetów reklamowych. Ważniejsze jest zamknięcie sprzedaży czy satysfakcja klienta? Oczywiście, najlepiej aby spełnione były dwa warunki, jednak ten drugi okazuje się mieć większe znaczenie. Jeżeli kontrahent zapłaci za produkty z których, nie będzie zadowolony, szybko ucieknie do konkurencji - z wysokim prawdopodobieństwem, że pozostawi w internecie negatywną opinię dotyczącą usługi. Satysfakcja klienta w dużym stopniu zależy od dopasowania produktu do grupy. Za przykład można wziąć kalendarz książkowy zamawiany przez wiele firm dla klientów i partnerów biznesowych oraz swoich pracowników. W zależności od specyfikacji grupy taki produkt powinien być dostosowany do ich potrzeb. W przypadku kontrahentów czy klientów, taki upominek często będzie pełnił ważną funkcję na spotkaniach biznesowych. Nie może zatem być mocno obrandowany, tego typu upominki powinny być użytecznym narzędziem do pracy, a nie przestrzenią reklamową. Sytuacja wygląda odmiennie w kwestii drugiej grupy - pracowników.

W tym przypadku solidne obrandowanie, z dobrze wyeksponowanym logo jest jak najbardziej wskazane. Nowi pracownicy, oczekują, że zostaną przywitani w firmie zestawem gadżetów i narzędziami do pracy, którymi chętnie pochwalą się później przed znajomymi czy członkami rodziny.

2. Liczy się jakość. Wybierając gadżet postaw na taki, który sam byś chciał otrzymać. Nie jest to zadanie trudne, niech upominek będzie dobrej jakości, atrakcyjny wizualnie a przede wszystkim funkcjonalny. Do tego wystarczy odpowiednio dopasowane logo i w ten sposób możesz dostarczyć swojemu klientowi doskonały prezent reklamowy. Jeżeli chcesz aby klient odczuł pozytywne emocje na skutek otrzymanego produktu, postaraj się aby był wysokogatunkowy i użyteczny - pomoże to przy działaniach długoterminowych takich jak budowanie relacji z klientem czy zwiększanie świadomości marki.

3. Spójność działań. Zwróć uwagę na charakter działalności twojego klienta. Gadżety reklamowe dobierz tak aby pasowały do brandu. Możesz jednak spotkać się z sytuacją kiedy takiego produktu nie będzie w ofercie. W takim przypadku przygotuj się na opracowanie koncepcji, stworzenie prototypu, a ostatecznie na realizację projektu. Dzięki temu Twój klient otrzyma niepowtarzalny przedmiot, który będzie wizualnie reprezentował ideę marki, a Ty pokażesz swoje możliwości i zaciekawisz inne firmy nieszablonowym podejściem.

4. Ważne pytania Podstawą każdej działalności biznesowej jest zrozumienie potrzeb klienta. Tylko zadając odpowiednie pytania możesz mieć pewność, że produkt, który dostarczasz będzie użyteczny dla odbiorcy. Pamiętaj, że gadżet będzie oceniany wedle różnych kryteriów, w zależności czy trafi do klienta, partnera biznesowego czy twojego pracownika.

  1. Jak klient Twój klient będzie korzystał z gadżetu?

  2. Jak Twój klient będzie dystrybuował produkt?

  3. Czy produkt, który sprzedajesz jest wysokiej jakości?

  4. Jaki efekt ma wywołać gadżet?

  5. Czy produkt jest spójny z charakterystyką marki?

  6. Czy na proponowanym przez Ciebie produkcie, można w estetyczny sposób umieścić logo firmy?

Poza tymi pytaniami warto mieć na uwadze również kilka wskazówek: Badania mające na celu ustalenie czynników sprawiających, że kampanie są efektywne na pierwszym miejscu wyróżniają odwagę. Dane pochodzą z analizy 6 tys. kampanii marketingowych, badanie powstało we współpracy z profesorem Markiem Ritsonem - ekspertem w dziedzinie marketingu.

  • Z raportu „Global Ad Impressions Study”, przygotowanego w 2019 r. przez Advertising Specialty Institute, m.in. wynika, że parasole reklamowe żyją najdłużej – aż 14 miesięcy, kalendarze z kolei – 12 miesięcy, a T-shirty oraz akcesoria piśmiennicze – 6 miesięcy.

  • Jeżeli Twoich klientów trudno jest zadowolić produktem dostępnym w ofercie, warto skierować swoją uwagę w kierunku produktów rzemieślniczych. Jest to grupa tak zwanych “upominków VIP”, ich odbiorcy na pewno docenią wysiłek włożony w przygotowanie nieszablonowego projektu.

  • Jeśli dla swojego klienta przygotowujesz kalendarz, nie zamieszczaj roku na okładce. Istnieje ryzyko, że jeśli to zrobisz, czcionka nie będzie pasowała do Twojego firmowego znakowania, co zepsuje efekt wizualny. Wystarczy data zamieszczona na pierwszej stronie po otwarciu. Nie wpływa to negatywnie na komunikację, nie marnotrawi miejsca i pozwala zachować estetyczny wygląd.


Podsumowując: celem działań biznesowych powinna być satysfakcja klienta. Aby ją uzyskać, niezbędne jest przeprowadzenie badania potrzeb i poznanie grupy docelowej. Następnie pod uwagę należy wziąć, użyteczność, jakość oraz to jak wizualnie prezentuje się produkt. Gadżet musi być spójny z działalnością oraz charakterem firmy. Na koniec warto zadać sobie również kilka kontrolnych pytań zamieszczonych w artykule - takie podejście gwarantuje, że podjęte zostały wszelkie kroki w celu uzyskania satysfakcji, zarówno Twojej jak i klienta.


23 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie