Prezenty biznesowe z nadrukiem i gwarancją skuteczności

Aktualizacja: 5 paź 2020

Dobranie i wręczenie prezentu, potrafi przysporzyć problemów, szczególnie jeżeli może wpłynąć na ważne relacje służbowe. Wymaga to pewnego wysiłku i znajomości biznesowej etykiety - jest to jednak wysiłek, który się opłaca. Zapraszamy na krótki przegląd zasad o których, należy pamiętać przy wręczaniu prezentu biznesowego.

Dlaczego prezenty są ważne?

Stanowią doskonałą okazję do budowania i wzmacniania relacji biznesowych. Pełnią rolę promocyjną firmy i wzmacniają więź między partnerami. Dobrze dobrany i wręczony w odpowiednim momencie prezent, potrafi zdziałać cuda, nawet w relacjach ściśle racjonalnych. Wynika to bezpośrednio z mechanizmów psychologicznych, reguła wzajemności skłania ludzi do odwzajemniania wyrządzonego im dobra - prezentu czy przysługi. Klient zadowolony z upominku, może odwdzięczyć się kolejnym zamówieniem lub korzystnymi warunkami kontraktu. Podarunki to również świetny sposób na wzmacnianie wizerunku. Odpowiednio dobrany prezent, pokazuje, że kontrahent jest dla nas istoty - znamy jego potrzeby i preferencje. Zgodnie z efektem halo, jest to również doskonała możliwość na zbudowanie dobrej opinii, pierwsze wrażenie jakie wywoła podarek odbije się pozytywnie na wizerunku całego brandu. To również okazja aby pokazać swoją działalność jako hojną, stabilną i godną zaufania.

Idealny prezent biznesowy.

Prezent idealny nie znaczy drogi, w skrajnych sytuacjach może nawet zostać odebrany jako łapówka lub inna forma nacisku. Warto aby upominek odwoływał się do gustu lub zainteresowań partnera biznesowego. Pokazuje to, że znamy kontrahenta, a w wybór prezentu włożone zostało dużo serca i wysiłku. W sytuacji, w której łączą nas jedynie relacje biznesowe, warto jednak postawić na sprawdzone i bezpieczne prezenty. Tani alkohol czy gadżety promocyjne, zdecydowanie nie stanowią dobrego prezentu, unikać należy również upominków takich jak kosmetyki, perfumy czy elementy garderoby. Zestaw podstawowych produktów oferowanych przez firmę, raczej nie wzbudzi entuzjazmu. Przed ważnym spotkaniem biznesowym dobrze jest ustalić jakiego rodzaju prezenty będą wręczane, pozwoli to uniknąć wszelkich niezręcznych sytuacji, które może wywołać nieodpowiedni prezent. Co więcej, źle dobrany upominek, może w takiej sytuacji zaszkodzić zamiast pomóc, wpływając negatywnie na wizerunek firmy. Wysokiej jakości słodycze, markowe alkohole, galanteria skórzana, wyroby porcelanowe, zegarki, walizki to bezpieczne i sprawdzone prezenty, to produkty ekskluzywne i eleganckie dobrze oddające charakter relacji biznesowych.


Oryginalne pomysły na prezent.

To, że prezent jest bezpieczny nie musi oznaczać, że będzie nudny, ważne aby miał praktyczne zastosowanie, a jego atrakcyjność wizualną zwiększyć można również opakowaniem. Zwracając się do firmy wyspecjalizowanej w tematyce prezentowej, otrzymać można estetycznie zapakowany zestaw artykułów - wszystko w dopasowanej do siebie kolorystyce. W takim przypadku, do prezentu warto dodać również karteczkę z logo firmy, ze spersonalizowanymi - odręcznie napisanymi życzeniami. Dobrym pomysłem jest pozytywne zaskoczenie swojego klienta, można to osiągnąć np. wysyłając prezent na Święta Wielkanocne. W Polsce, taki zwyczaj nie należy do popularnych, jednak jest często spotykany w krajach zachodnich np. chowa się czekoladowe zajączki i jajka w ogrodzie, które stanowią później obiekt poszukiwań dzieci lub po prostu wręcza się prezenty bliskim. Taki gest z pewnością zwróci uwagę biznesowego partnera i zostanie zapamiętany właśnie dlatego, że nie jest oczywisty.

Różnice kulturowe.

Zasady dawania i przyjmowania prezentów, w europie nie stanowią dla nas większej tajemnicy. Trudności mogą pojawić się jednak w kontaktach międzykontynentalnych, gdzie przyjęte obyczaje mogą się znacząco różnić. W krajach kultury muzułmańskiej, nie wręcza się alkoholu, wyrobów ze skóry świni, porcelany czy srebra - są one na tych obszarach kojarzone ze smutkiem. Jednak prezenty, w tych krajach, są bardzo istotnym elementem kultury biznesowej i nie należy ich lekceważyć. Również w Azji, do upominków przykładana jest duża uwaga. Warto wiedzieć zatem, że w tej kulturze, zegar postrzegany jest jako symbol odliczania czasu do śmierci, nóż to znak rozpoczęcia konfliktu - takich prezentów należy się wystrzegać. Z kolei barwy czerwieni i żółci kojarzone są z pomyślnością, szczęściem i fortuną. Prezenty należy rozpakowywać na osobności, bez osób postronnych - wynika to z przyjętych zwyczajów. Trzeba również pamiętać, że w dobrym tonie jest wręczenie i odbieranie upominków oburącz, jest to sposób na wyrażenie szacunku wobec partnera biznesowego. W Japonii liczba 4 kojarzona jest ze śmiercią, dlatego składając zestaw lepiej żeby składał się z dziewięciu elementów - to dyskretny komunikat, że życzymy szczęścia naszemu kontrahentowi. W kulturze tej, również kwestie kolorystyczne mają duże znaczenie, dlatego elegancki biały papier można schować do szuflady. Biały w Japonii to kolor żałobny, kojarzony ze śmiercią. Pod tym względem, podobnie jest również w wielu krajach Ameryki Łacińskiej. Zastosowanie się do zasad etykiety obowiązującej w danym kraju, to doskonały sposób na nawiązanie i utrzymanie relacji biznesowych. Upominki wywołują pozytywne emocje, a rytuał ich wręczania, pomaga przenieść pozytywną energię na kontakty służbowe.


Najważniejsze zasady:

  • Dostosuj prezent do okoliczności. - nie może być zbyt tani, to źle wpłynie na wizerunek, z drugiej strony zbyt drogi prezent może spotkać się z odmową przyjęcia.

  • Podaruj prezent a nie reklamę. - nie należy wręczać upominków z logotypem firmy.

  • Unikaj zbyt osobistych upominków. - mogą zostać uznane za nietaktowne.

  • Okazuj radość. - odbierając prezent pamiętaj żeby się z niego cieszyć

Idealny prezent zależy więc od ludzi, czasu i miejsca w jakim jest wręczany. Nieprzestrzeganie etykiety może spowodować, że nawet najlepszy upominek będzie powodem nieporozumienia. Dlatego warto zapamiętać powyższe zasady i zawsze przygotowywać się na spotkania biznesowe.

Źródła: Łuczka, Dagmara, O PREZENTACH W BIZNESIE I NIE TYLKO. Transport manager

24 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie