Prezenty świąteczne dla klientów

Aktualizacja: 11 wrz 2020

Wręczanie prezentów w okresie Świąt Bożego Narodzenia to zwyczaj wywodzący się jeszcze z​ XIII wieku, nawiązujący do Biblijnych darów złożonych przez Trzech Króli w stajence. Współcześnie bliskim składa się prezenty pod choinkę i odpakowuje je przy wigilijnym stole, nierzadko przy akompaniamencie kolęd. Zwyczaj ten zaadaptowało również wiele firm, gdzie pracownicy wewnętrznych oddziałów organizują Wigilię i wymieniają się upominkami. Coraz częściej też, działania te przenoszone są na zewnątrz, czas Świąt to również doskonały moment na komunikację i budowanie więzi z klientem czy partnerem biznesowym.


Ewolucja gadżetów świątecznych na przestrzeni lat.

Jeszcze dekadę temu podejście do tej kwestii w obszarze biznesowym było zupełnie inne. Zamówienia na prezenty świąteczne masowo pojawiały się już w sierpniu, a magazyny pustoszały w zastraszającym tempie. W pierwszej kolejności zaczynało brakować upominków z wyższej półki, następnie różnych drobiazgów w kształcie mikołaja czy choinki. Od listopada dużą popularnością cieszyły się wszelkie gadżety w kolorze czerwonym pomimo faktu, że był to ich jedyny świąteczny akcent. Klienci szybko wykupywali wszelkie gadżety, a agencje liczyły zyski.

W ostatnich latach na szczęście sprawy wyglądają nieco inaczej, choć nadal mocno komercyjnie. Na rynku wciąż, są widoczne firmy, które zasypują rynek bezwartościowymi gadżetami. Wiele biurowych szuflad jest pełne niepotrzebnych rzeczy, a na biurkach i półkach stoją zbędne gadżety, przykryte warstwą kurzu. Wielu z nas, nie raz bezrefleksyjnie wręczało i otrzymywało zwykłe bibeloty, podświadomie licząc na wzbudzenie pozytywnych emocji.


Trendy stosowane przez korporacje.


Właśnie z tym kojarzą się Święta, to specjalny czas przepełniony empatią, miłością i dobrocią. Emocje, w życiu i w marketingu są niezwykle ważne. Eksperci branży customer experience, nieraz powołują się na model TEMKIN’a, który wyróżnia trzy obszary składające się na całość doświadczeń klienta: sukces zakupowy, wysiłek oraz właśnie wspomniane emocje. Trend skupiający się na emocjach, jest gołym okiem widoczny wśród światowych liderów branży marketingowej. Na przykład wystarczy wziąć kampanie reklamowe Coca-Coli, Allegro czy Forda, które uderzają, w uczucia chwytające za serca i wyciskające łzy swoich odbiorców. To co jest związane z emocjami ludzie zapamiętują najlepiej, jest to uwarunkowane ewolucyjne w każdym z nas - dlatego takie działania okazują się niezwykle skuteczne.

Warto więc zaadaptować ten trend również do branży upominków reklamowych - wywołać uśmiech klienta czy kontrahenta i na stałe zwiększyć świadomość swojej marki. Doskonałym pomysłem mogą być kartki świąteczne, w dobie internetu wiele osób uważa, że listy to już przeżytek, jednak warto zastanowić się nad tą formą. Papierowa kartka to nietypowy, w dzisiejszych czasach, sposób aby zwrócić uwagę partnera biznesowego, to symbol pamięci, który pokazuje, że nam na nim zależy. Można jednak pójść o krok dalej, jeżeli zapadła już decyzja nad papierową formą, warto aby nie była to schematyczna kartka kupiona w sklepie. Wystarczy wyobrazić sobie reakcję klientów, którzy zamiast typowej pocztówki, zobaczą zdjęcie całego zespołu na tle choinki, z odręcznie napisanymi najlepszymi życzeniami. Kartkę można wykonać również samodzielnie, z pomocą współpracownika czy z dzieckiem - takie nieszablonowe podejście na pewno wywoła niejeden uśmiech. Wyślij swojemu kontrahentowi upieczone w domowym zaciszu pierniczki, zapach przypraw korzennych na pewno wzbudzi, pozytywne emocje i umili każde służbowe spotkanie.


Liczy się kreatywność.

Do kwestii prezentów zdecydowanie warto podejść z odpowiednim wyprzedzeniem, rezerwa czasu pozwoli na przygotowanie czegoś wyjątkowego, pozostawiając sporo miejsca na kreatywność. Proszę wyobrazić sobie biuro przyozdobione pięknym reniferem z igliwia, którego cudowny zapach roznosi się po całym budynku. Dobrym pomysłem, uzyskującym co raz większą popularność mogą być kartki wspierające wszelkie akcje charytatywne - doskonale oddają świątecznego ducha, charakter firmy i budują jej pozytywny wizerunek.

Te kilka przykładów, stanowić może doskonałą inspirację na wprowadzenie ducha Świąt Bożego Narodzenia również w życie biznesowe. Warto tę ideę promować i zmieniać korporacyjne oblicze działalności na bardziej ludzkie. W tym czasie e-maila warto zastąpić telefonem czy spotkaniem, niepotrzebny gadżet domowym ciastem, a chęć zysku na chęć dzielenia się pozytywnymi emocjami.

11 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie