Inwestycja w gadżety reklamowe

Aktualizacja: 11 wrz 2020

Obdarowywanie prezentami jest obszarem zainteresowań psychologów, ekonomistów i socjologów od wielu lat. Zjawisko to, jako proces społeczny jest rozpatrywane zarówno w kontekście prywatnym jak i biznesowym, co spowodowało powstanie wielu interesujących modeli, które u swych podstaw łączą te dziedziny nauki. Jedni badacze skupiają swoje rozważania w obrębie mechanizmów obdarowywania, inni na więziach zależności, które powodują. Należy zatem być świadomym, że jest to proces skomplikowany, który jest zależny od wielu czynników. Ta świadomość, w kontekście biznesowym, pozwala na sprawne zarządzanie w kwestii materiałów promocyjnych i stanowi nieocenioną pomoc w osiąganiu marketingowego sukcesu. Warto przytoczyć tu dobrze znane powiedzenie “diabeł tkwi w szczegółach” i pamiętać o nim podczas całego procesu planowania strategii.

Obdarowywanie - co za nim stoi?


Na początku rozważań, warto zadać sobie pytanie: Jakie mechanizmy stoją za procesem obdarowywania? To właśnie mające potwierdzenie w nauce działania przybliżają dobrych marketerów do ich celów, takich jak sukces sprzedażowy. Nie trudno zauważyć, że “gratisy” bardzo dobrze wpisują się w psychologiczne zasady.


 • Reguła wzajemności - jest jedną z najważniejszych reguł społecznych. Zgodnie z nią ludzie mają tendencję aby zawsze odwdzięczać się tym, którzy wyświadczają im dobro np. w postaci prezentu lub przysługi. Upominki stanowią zatem doskonały sposób do nawiązania czy wzmacniania kontaktu.


 • Efekt halo - mówi o tendencyjności do przypisywania cech na podstawie pierwszego wrażenia. Warto zadbać zatem o to aby nasz gadżet przywoływał dobre skojarzenia, szczególnie jeśli jest to pierwszy kontakt klienta z działalnością - wpłynie to pozytywnie na odbiór całego brandu czy produktu.


 • Efekt czystej ekspozycji - im częściej widzisz daną rzecz/osobę tym bardziej ją lubisz tak w prosty sposób można opisać działanie tego efektu. W przypadku materiałów promocyjnych oznacza to, lojalność klienta do marki może rosnąć, jeśli gadżet będzie często używany.

Mając w świadomości powyższe efekty, nie można zaprzeczyć, że dobrze dobrany gadżet to podstawa sukcesu. Odpowiednie oddziaływanie może sprawić, że dołączone artykuły mogą stać się jednym z głównych czynników w procesie decyzyjnym klienta - mechanizm nagrody. Jeden z silniejszych motywów podejmowania decyzji zakupowych. Dlatego nierzadko zdarzają się sytuacje kiedy to “gratis” okazuje się ważniejszy od głównego produktu. Jednak mimo powszechnej dostępności tej wiedzy, wielu przedsiębiorców wydaje się nadal mieć problem z odpowiednim dobraniem swoich upominków.


Trafny wybór.

Myśląc o gadżetach dołączanych do produktów, można przywołać przedmioty praktycznie z każdej dziedziny, może to być czapka z daszkiem z logo firmy wraz z kremem do opalania, kubek w zestawie z puszką herbaty, magnes na lodówkę wraz z serkiem homogenizowanym dla najmłodszych czy koszulki dołączony do czasopisma. Czasami wartość upominku potrafi wynieść kilkaset a nawet kilka tysięcy złotych, jeśli jest to ważny dla firmy biznesowy klient. Tak zwane “upominki VIP” mogą przybrać postać biżuterii czy markowych artykułów piśmienniczych. Jednak to czy wybór prezentu będzie trafny zależy od wielu czynników.

Jaki zatem jest idealny upominek reklamowy?

Z perspektywy sprzedawcy, upominek idealny to taki, który wzbudzi zainteresowanie klienta odnośnie produktu czy brandu. Akcesoria reklamowe pozwalają markom budować relacje z klientem, stanowią powód dla którego, klient kolejny raz sięgnie po ten sam produkt. Strategia marketingowa z wykorzystaniem gadżetów, w której statystykach doszukać się można korelacji między ilością wydanych artykułów promocyjnych a ilością sprzedanych produktów, to prawdziwa “perełka” dla każdego managera, którą na pewno doceni zarząd. Jak się okazuje, podstawowym czynnikiem wpływającym na zadowolenie klienta z upominku jest użyteczność gadżetu. Musi być przede wszystkim praktyczny i przydatny, dzięki temu klient będzie często z niego korzystał, jeszcze bardziej go polubi i pozytywnie skojarzy z marką - zadziała wcześniej wspomniany efekty czystej ekspozycji oraz efekt halo.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest jakość, dlatego gadżet należy potraktować jako wizytówkę firmy, świadczącą o jakości wykonywanych usług. Jest to kwestia bardzo istotna patrząc z perspektywy efektu halo oraz jego przeciwieństwa efektu diabelskiego (obiecany diabeł w szczegółach) - złej jakości gadżet może odbić się negatywnie na wizerunku brandu. Warto postarać się również aby upominek wyróżniał się na tle innych, tak aby przyciągnął uwagę klienta. Na targach pracy czy innych dużych wydarzeniach, pojawiają się przytłaczające ilości artykułów promocyjnych, dlatego może się okazać, że gadżet zgubi się na tle konkurencji.

Planując kampanię z wykorzystaniem materiałów reklamowych warto zadać sobie kilka pytań: Komu wręczamy upominek? (Jaka jest grupa docelowa?), Dlaczego go wręczamy? (Jaki cel chce tym osiągnąć?), W jaki sposób mój upominek może ułatwić życie klientowi? (Jak mój upominek zmniejszy wysiłek klienta?) .Tego typu pytań należy zadać sobie możliwie jak najwięcej, pozwoli to na lepsze zrozumienie klienta co jest podstawą wszelkich działań związanych z obszarem CX (Customer Experience).


Aby trafnie dobrać upominek, należy wczuć się w oczekiwania i potrzeby klienta. Upominek powinien być wysokiej jakości, wyróżniać się na tle innych ale przede wszystkim być praktyczny - inaczej szybko skończy zakurzony na półce lub na dnie kosza na śmieci. Warto więc, swoją uwagę skierować ku np. tekstyliom reklamowym, które dają duże pole do zastosowania. Przy wyborze gadżetu, warto wybrać taki, który będzie pełnił określoną rolę w życiu obdarowanej osoby i znajdzie swoje miejsce w domu, samochodzie czy biurze. To pozwoli na codzienne obcowanie z produktem, zwiększające świadomość i lojalność klienta wobec marki.

Komunikacyjny klucz.

Prezenty to świetny sposób na komunikację z klientem, potrzeba czasu aby nawiązać kontakt z daną grupą docelową, jednak jest to dobra droga w celu wzbudzenia sympatii do marki. Aby porozumiewać się z klientem w “jego języku”, warto wyjść od wcześniej wspomnianych pytań, które z odrobiną empatii pozwolą zmienić perspektywę. Eksperci działu CX, zachęcają również do tworzenia Customer Journey Map (Mapa Doświadczeń Klienta), jako pierwszego punktu rozważań w tym obszarze, która pomaga uświadomić przez jakie trudności oraz emocje przechodzi klient w poszczególnych etapach w procesu zakupowego.

Warto pamiętać, że materiały promocyjne trafiają nie tylko do finalnego klienta, ale i pośredników lub przedstawicieli handlowych. W aspekcie komunikacyjnym, upominek to okazja do rozmowy z klientem, przeprowadzenia badania potrzeb czy przedstawienia nowego produktu. Gift, niosący ze sobą informację i wzbudzający zainteresowanie klienta nowym, nieznanym dla niego wcześniej tematem – jest filarem rynku reklamowego.

Dlatego tak ważne poznanie jest grupy docelowej, jej oczekiwań oraz codziennych nawyków. Chcąc dotrzeć do grupy aktywnych młodych osób lepiej zaproponować sportowe gadżety, które będą towarzyszyć im w wolnym czasie niż, akcesoria szkolne, które niekoniecznie przywołują dobre skojarzenia. Worek sublimacyjny z nadrukiem jest wyborem praktycznym, pomieści wszystkie potrzebne rzeczy i może być zabrany na każde wyjście, dodatkowo ciekawa i estetyczna grafika, może zwiększyć jego wizualną atrakcyjność. Należy całkowicie wyeliminować tzw. „obciachowość”, musi to być produkt z którym, odbiorca może się utożsamić, jako częścią swojego wizerunku.

Priorytetową wartością w tym obszarze jest więc poznanie działalności swojego klienta na tyle, aby móc mu zaproponować jak najbardziej efektywny produkt jako nośnik reklamy. Nie możemy proponować wszystkim tego samego i oczekiwać, że tego typu działania przyniosą zadowalające efekty dla nas i naszych klientów.

Spójny komunikat - Case study.

Artykuły promocyjne powinny pozostawać spójne i korespondować ze specyfiką branży oraz strategią reklamową danej marki, wynika to bezpośrednio z zasad dobrego marketingu. Na szczęście szeroki asortyment upominków na rynku, pozwala na dobranie optymalnego produktu a uniwersalność wielu gadżetów ułatwia ich wykorzystanie w promocji sprzedaży poprzez dopasowanie do wszelkich adresatów. Warto jednak spojrzeć na spójność z branżą jako źródło inspiracji, tak aby nie ograniczała kreatywności poprzez narzucanie sztywnych ram, jeśli działania nie wpłyną negatywnie na osiągnięcie celu akcji, czasem warto pozwolić sobie na drobne ustępstwa. Planując strategie marketingowe, zawsze warto przyjrzeć się konkurencji w celu przeanalizowania ich działań oraz skutków jakie przynoszą. Jako przykład można przytoczyć pewną firmę budowlaną, która wręczała upominki swoim klientom biznesowym:

 • domowe bio-kominki - opatrzone w logo firmy, nawiązujące do działalności firmy zajmującej się ociepleniami.

 • kombinezony robocze z logo - to praktyczny prezent dla pracowników firmy, świetnie dopasowany do branży oraz grupy docelowej.

 • gra planszowa “Monopoly” - edycja gry została zaprojektowana specjalnie na potrzeby marki tak aby ta była spójna z branżą, w ten sposób zwiększając świadomość marki w wolnym czasie klientów.

Za przykład posłużyć może również branża bardzo popularnej ceramiki reklamowej. Wiele firm decyduje się na upominki właśnie w tej postaci. Elegancka filiżanka może być doskonałym wyborem dla np. salonu fryzjerskiego. Jest to gadżet z którego, klienci korzystają w salonie podczas strzyżenia, dlatego jeśli zostanie podarowany jako upominek, będzie stale zwiększał świadomość marki nawet poza nim.

Gadżet może być idealnym zwieńczeniem kampanii reklamowej, jeśli jest odpowiednio dopasowany i jednoznacznie kojarzy się z celem marketingowym. Jeżeli chcemy wypromować nowy produkt warto, aby upominek komunikował jego wyjście na rynek, zachęcał klientów do zapoznania się z jego cechami i właściwościami oraz nawiązywał do nich swoją formą.

Jeśli prezent ma być spójnym zwieńczeniem działań marketingowych, musi być z nią łatwo kojarzony przez klientów. Jeśli promocja będzie w sposób skuteczny informować o produkcie czy marce, nieświadomych konsumentów próbki można zmienić w zaciekawionych i potencjalnie stałych klientów. Dobry przykład może stanowić branża “food”, w której, producenci często zachęcają klientów sklepów wielkopowierzchniowych, do spróbowania nowego produktu czy smaku.

Analiza tego typu licznych przypadków pokazuje, że podczas planowania strategii marketingowej uwzględniającej gadżety należy zwracać uwagę zarówno na sytuację jak i kontekst w jakim gadżety są proponowane. Pozwoli to na wzmocnienie pozytywnego wizerunku marki u odbiorcy.

Na fali gadżetów reklamowych.


Jak więc postępować aby nasze upominki nie zatonęły w morzu akcesoriów konkurencji? Co zrobić, żeby wznieść się na wyżyny gadżetowej fali, ku sukcesowi sprzedażowemu? Konieczne jest nieustanne analizowanie rynku i śledzenie rodzących się trendów.

 • Tekstylia z nadrukiem - to bardzo popularny trend, również dzięki swojej uniwersalności. W tej grupie znaleźć można produkty takie jak bluzy, t-shirty, torby sportowe czy zakupowe. Jest to rozwiązanie wysoce skuteczne, akcesoria z tej kategorii cieszą się popularnością ze względu na swoją niską cenę, mobilność i dużą powierzchnię reklamową. Projektanci często mogą pozwolić sobie na nieco luźniejszą, bardziej artystyczną formę - jest to sposób na reklamę nie bezpośrednią, jednak przykuwającą uwagę i budzącą zainteresowanie. Tekstylia reklamowe są uniwersalne również ze względu na różne dostępne metody druku - DTG (druk cyfrowy), sitodruk, haft, termotransfer. Rosnący trend wśród zamówień to produkty bez metek (lub z łatwo usuwalnymi), pozwalające na umieszczenie tam własnego logo - w ten sposób upominek kojarzony jest jedynie z docelowym brandem.


 • Branża EKO - jest to niezaprzeczalnie jeden z najszybciej rosnących trendów w ostatnich latach, również w branży gadżetów reklamowych. Klienci coraz częściej interesują się z jakich materiałów wykonane zostały produkty, popularnością cieszą się te wykonane z surowców naturalnych - drewna, papieru, korka, bawełny. Rosnąca świadomość w zakresie zmian klimatycznych i zanieczyszczenia, skłania dużą część społeczeństwa do sięgania po papierowe produkty, długopisy, ołówki czy słomki do napojów. Bawełniane torby zyskują popularność jako alternatywa dla reklamówek wykonanych z nieprzetwarzalnych surowców. Wszystkie te upominki są świetnymi nośnikami informacji - mówią klientom o jakości produktu, zwiększają świadomość brandu oraz sygnalizują, że firma działa w trosce o środowisko. Odzież reklamowa wykonana z bawełny, opatrzona certyfikatami OSC (Organic Content Standard) oraz GOTS (Global Organic Textile Standard) to kolejny trend wyraźnie widoczny wśród zamówień.


 • Minimalizm - w dobie ciągłego napływu informacji ludzie dążą do poznawczego ograniczania bodźców. Ma to miejsce również w sferze materialnej, zalewani przez masę zbędnych gadżetów, szybko pozbywamy się tych nieprzydatnych czy zbyt krzykliwych. Taka agresywna reklama nie musi iść w parze z celami marketingowymi, dlatego warto postawić na eleganckie upominki, które będą stanowiły integralną część życia odbiorcy - nie zapominając o tym aby były praktyczne i wysokiej jakości.


 • Materiały edukacyjno-informacyjne - kolejny obszar, który pozostawia duże pole do manewru. Warto rozważyć nawiązanie współpracy z fundacją, która realizuje lokalne kampanie społeczne - to doskonały sposób na zwiększenie świadomości marki oraz poinformowanie potencjalnych klientów o charakterze i działalności reklamodawcy. Taka nienachalna reklama pokaże szerszy obraz użyteczności Twojego produktu.


 • Środki ochrony indywidualnej - maseczki, rękawiczki czy płyny antybakteryjne, w związku z aktualną sytuacją znacznie zwiększył się popyt na te artykuły. Są wykorzystywane w przestrzeni publicznej ale również na terenie zakładów i biurowców, trafiają zatem do szerokiego grona odbiorców. Są dobrze widoczne, dają możliwość spersonalizowania - stanowią więc istotny nośnik informacji. Warto zauważyć, że np. w Chinach noszenie maseczki jest zjawiskiem powszechnym już od wielu lat (w związku ze smogiem). Warto zastanowić się zatem, czy akcesoria te, mają szansę pozostać na dłużej w użytku, kiedy zagościły już w świadomości europejskiego konsumenta.

Wzmacnianie motywacji zakupowej, poprzez działania oparte o gadżety nie jest tak zwanym “rocket science”. Trzeba jednak pamiętać, że działania takie wymagają ciągłego monitorowania, muszą podążać za trendami, a reklamodawca powinien pozostawać w stałej komunikacji ze swoimi odbiorcami tak, aby wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Nie powinno ulegać wątpliwości, że konieczne jest ciągłe uatrakcyjnianie ofert oraz promocji, klienci poszukują nowych doświadczeń - jeśli Ty ich nie zapewnisz, zrobi to konkurencja. Dlatego warto inwestować w gadżety niosące istotny przekaz, przydatne w życiu codziennym czy po prostu budzące ciekawość.

Podsumowanie.


Zatem czy warto inwestować w materiały reklamowe? - Odpowiedź brzmi: Tak!

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy rynek reklamy bez gadżetów. Są wykorzystywane podczas wewnętrznych działań w firmie oraz skierowanych na zewnątrz działań promocyjnych. Ze względu na ich powszechność, nie jest łatwym zadaniem dobranie odpowiedniego upominku - zwykły długopis z logo może już nie wystarczyć. Dlatego producenci branży upominkowej wprowadzają nowe ciekawe rozwiązania wspierające działania marketingowe.

Jednak wybierając akcesoria promocyjne dla naszej firmy warto mieć w pamięci kilka czynników, które zadecydują o sukcesie tego wyboru.


 1. Psychologiczne mechanizmy to zawsze dobry punkt wyjścia - pozwolą Ci lepiej zrozumieć motywacje klientów.

 2. Postaraj się aby Twój upominek był użyteczny, wysokiej jakości i zwracający na siebie uwagę.

 3. Wykorzystaj gadżety jako komunikacyjny klucz, który pomoże nawiązać Ci relację z odbiorcami - zachęć ich do pozostawienia komentarza w mediach społecznościowych lub wstawienia zdjęcia z Twoim prezentem.

 4. Akcesoria reklamowe powinny stanowić spójną całość z działalnością i charakterem firmy.

 5. Podążaj za trendami, monitoruj i analizuj rynek - na pewno znajdziesz wiele inspiracji!


Artykuły reklamowe to jedno z tańszych rozwiązań marketingowych, które potrafi przynieść zadziwiające rezultaty. Dlatego warto z nich korzystać, dbając o świadomość brandu i lojalność klientów wobec marki. Dobrze dobrane gadżety to prosty sposób aby trafić do szerokiej grupy odbiorców, pozytywne informacje szybko się rozniosą i efektem kuli śnieżnej, zbudują pozytywną opinię na rynku.

Źródła: TKACZYK, Jolanta. Obdarowywanie prezentami jako proces społeczny. Marketing i Rynek, 2007, 8: 9-14. DOLIŃSKI, Dariusz. Wpływ społeczny w marketingu. Marketing i Rynek, 2005

27 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie